Održana promocija knjige “Sa Ferhadijom povratak, sigurnost i opstanak” u džamiji na Kalibunaru
U petak, 17. januara 2020. godine u omladinskom klubu džamije na Kalibunaru upriličena je promocija knjige bivšeg banjalučkog muftije Edhem-ef. Čamdžića naslova “Sa Ferhadijom povratak, sigurnost i opstanak”.
Promotor knjige uz samog autora bio je i travnički muftija dr. Ahmed-ef. Adilović a moderator je bio imam džemata Kalibunar mr. Aljo-ef. Cikotić.
Knjiga je zapis o boravku muftije Čamdžića u Banjoj Luci u periodu od 1999-2014. godine, ali govori i o historijskim činjenicama iz povijesti Banja Luke, značajnijim ljudima koji su živili u njoj, te islamskim institucijama koje su se nalazile u Banja Luci prije ove zadnje promjene demografske strukture uzrokovane ratnim dešavanjima i progonom Bošnjaka sa prostora RS-a.
Edhem-ef. Čamdžić rođen je 1947. g. u Krčevinima, općina Zavidovići. Završio je Gazi Husrevbegovu medresu u Sarajevu, a diplomirao je na Fakultetu islamskih nauka – odsjek Usuliddin u Libiji 1975. godine.
Nedugo zatim, počinje raditi u Atik-džamiji u Bijeljini. Iz Bijeljine, po preporuci profesora Husejn-ef. Đoze, prelazi u Doboj gdje obavlja dužnost imama u Trnjak džamiji. Godine 1978., po preporuci tadašnjeg predsjednika Starješinstva Islamske zajednice u BiH prof. dr. Ahmeda Smajlovića, postavljen je za vjerskoprosvjetnog referenta. U Doboju je ostao do početka agresije na BiH.
U dijelu slobodnog Doboja (danas Doboj Jug) ostao je sa svojim narodom tokom cijelog rata, obavljajući dužnost imama, glavnog imama i učitelja u osnovnoj školi, kao i druge poslove vezane za odbranu Bošnjaka.
Godine 1993. muftija Edhem-ef. Čamdžić bio je u logoru u Busovači.
Na prijedlog reisul-uleme IZBiH dr. Mustafa-ef. Cerića, Edhem-ef. Čamdžić imenovan je 1999. godine za muftiju banjalučkog gdje ostaje do 2014.
Ono što posebno krasi rad Edhema-ef. Čamdžića jeste njegova stalna briga o Bošnjacima povratnicima sa kojima je imao svakodnevne susrete u kojima ih je bodrio na povratak, na ostanak na svojim ognjištima, na obnovu porušenih domova i imanja, što je dalo rezultate u mnogim džematima, selima i gradovima Banjalučkog muftijstva.
Edhem-ef. Čamdžić je svakodnevno radio na obnovi Ferhadija džamije u Banja Luci i na pripremama za izgradnju Islamskog centra, Islamske gimnazije, obdaništa i staračkog doma u Banja Luci.
Muftija Edhem-ef. Čamdžić ostaće upamćen i po tome što je odbio da primi „Orden časti sa zlatnim zrakama“ od predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. U svom dopisu Uredu Predsjednika RS naglasio je da “ne može primiti nikakav orden od predsjednika Republike Srpske dok njegove džematlije, muslimani Bošnjaci, u ovom entitetu nemaju ona prava koja zaslužuju po svim zakonima i propisima, Božjim i ljudskim, a to su jednakopravnost u raspodjeli radnih mjesta u državnim institucijama, slobodu od straha u kući i džamiji te potrebne uvjete za povratak i ostanak u svojim domovima, na svojim imanjima i svojim školama”.
Edhem-ef. Čamdžić dobitnik je mnogih priznanja za promoviranje dijaloga, otvorenosti, suživota, tolerancije i humanitarnog rada.